The VisionTek Ultra High Speed HDMI 2.1 Cable enables you to connect your HDMI-equipped source devices such as laptop, desktop, Blu-Ray, Xbox Series Console, PS5 or Set Top Box to your HDMI-equipped HDTV, display, monitor or projector.
- Supports Resolutions up to 8K @ 60Hz, 4K @ 120Hz
- 48GBps Data Transfer Speed
- Dynamic HDR Support
- Supports resolutions up to 7680 x 4320 @ 60Hz (8K)
- Supports resolutions up to 3840 x 2160 @ 120Hz (4K)
- Dynamic HDR Support
- eARC Support
- Connect your HDMI device to HDMI display, TV or projector
- No O/S driver required
- Plug 'n Play with no power input requirement
| Brand | |
|---|---|
| Brand | VisionTek Products |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Supported Resolution | 7680 x 4320 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Shipping Height | 3.50" |
| Shipping Width | 2" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1 lb |
| General Features | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 48 Gbit/s |
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3 ft |
| Cable Type | HDMI |
| Connector Type on First End | HDMI 2.1 Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI 2.1 Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.1 Type A Digital Audio/Video - Male |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





