The OCPC KR1 premium mechanical keyboard is outfitted with smooth linear Gateron Red switches. With a solid aluminum top and customizable per-key dynamic RGB backlighting the KR1 is perfect for gaming, daily work, office environments, or anywhere mechanical keyboard performance is key.
- Pure typing via 100% anti-ghosting technology
- Ergonomic design with sturdy Aluminum Top
- 104 Key Full-size keyboard including number pad and addressable function keys
- Per Key Programable RGB Backlighting
- Full Keyboard Layout 104 Keys
- 100% Anti-Ghosting
- Aluminum Top
- Per-Key RGB Lighting
- 12 Lighting Effects Modes
- Gateron Red Switches
| Brand | |
|---|---|
| Brand | VisionTek Products |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight Type | RGB LED |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity | Cable |
| Number of Keys | 104 |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Full-size |
| Keyboard/Keypad Height | 1.43" |
| Keyboard/Keypad Width | 18.24" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.20" |
| General Features | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









