The VisionTek 8GB DDR4 2933MHz SODIMM provides performance and reliability to your system.
The VisionTek DDR4 2933MHz 260-pin SODIMM Memory Module is the ideal performance upgrade for laptops and small form factor computers. Compatible with Dell XPS 15 (2020), Dell XPS 17 (2020), Razer Blade 15 (2020) and other systems from Dell, Lenovo, HP and more.
Maximizing your system memory is the most cost-effective and easy DIY installation solution. Dramatically improve application and system responsiveness, gaming and specific memory intensive usages such as video streaming over wireless networks. Avoid system slowdowns or bottlenecks by giving programs more memory to use.
Every VisionTek memory module is built and tested to the JEDEC Standard to delivery assured speed and reliability. For peace of mind ownership, our memory comes backed by our Limited Lifetime Warranty.
Productivity / Multi-Tasking
More memory means more programs can be run at one time. Systems may slow when running a large amount of programs at once. By upgrading, you can eliminate slowdowns and bottlenecking, meaning your system can do more for you.
Speed / Performance
Every app and program you run uses memory, all of them conpeting for space. By upgrading your system memory, you provide more space for programs and apps to run, creating a better performing system
Easy to Install
Memory modules are easy to install, by following your system owner's manual, in just a few minutes time, you can install memory. No need to pay someone else, the installation of memory is quick and easy!
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2933 MHz speed with unbuffered signal for playing the latest games and using heavy software
- SODIMM 8 GB of memory makes a perfect symmetry with your latest model processor and boosts up your computer's performance
- DDR4-2933/PC4-23466 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 260-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL21 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Notebook device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- SODIMM form factor with 260-pin and 8 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | VisionTek Products |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2933/PC4-23466 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 260-pin |
| CAS Latency | CL21 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |



