The VisionTek DDR4 RAM Module is the ideal performance upgrade
for desktop computers. VisionTek RAM has been tested extensively
in Dell, Lenovo, HP, Mac, ASUS and MSI systems. If you have
compatibility questions, please contact our support staff and they
can confirm compatibility.
Maximizing your system memory is the most cost-effective and
easy DIY installation solution. Dramatically improve application and
system responsiveness, gaming and specific memory intensive
usages such as video streaming over wireless networks. Avoid
system slowdowns or bottlenecks by giving programs more
memory to use.
Every VisionTek memory module is built and tested to the JEDEC
Standard to deliver assured speed and reliability. For peace of mind
ownership, our memory comes backed by our Limited Lifetime
Warranty.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2133 MHz speed with unbuffered signal for smooth computer performance
- 8 GB of memory to heighten your computer's performance
- 288-pin DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL15 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Desktop PC device support for your ram module for maximum productivity and convenience
- DIMM form factor with 288-pin and 8 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | VisionTek Products |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 40 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |