The Simple Performance Equation: More Memory = A Faster Computer
Maxing out your memory is the most cost-effective, easy DIY install solution to dramatically speeding up file transfers, app launches, and many other memory intensive tasks.
Every VisionTek memory module is test certified to the JEDEC standard for assured speed and reliability. For peace of mind ownership, the upgrade comes backed by our Limited Lifetime warranty.
Make your PC better than new with VisionTek!
Maxing out your memory is the most cost-effective, easy DIY install solution to dramatically speeding up file transfers, app launches, and many other memory intensive tasks.
Every VisionTek memory module is test certified to the JEDEC standard for assured speed and reliability. For peace of mind ownership, the upgrade comes backed by our Limited Lifetime warranty.
Make your PC better than new with VisionTek!
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2133 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- 4 GB memory allows you to have more programs open at a time
- 260-pin DDR4-2133/PC4-17000 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 4GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 260-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL15 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 260-pin and 4 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimization of digital signals
| Brand | |
|---|---|
| Brand | VisionTek Products |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 40 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

