VisionTek's High Performance Adrenaline Series DDR2 memory is the perfect PC upgrade. Whether just refreshing an existing desktop or laptop, or installing a new operating system, ADRENALINE SERIES DDR2 memory from VisionTek offers a burst of performance. Either in single slot or dual slot configuration, VisionTek Adrenaline Series DDR2 memory strictly follows the JEDEC standard and is built and tested with speed and reliability in mind. VisionTek Adrenaline Series memory kits are ideal for overclocked systems. Whether it is used for productivity, social networking, high performance 3D PC Gaming, and streaming video over wireless networks, VisionTek's ADRENALINE SERIES DDR2 Desktop and Laptop memory is ideal.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- 667 MHz of memory speed makes your computer perform like an athlete
- DIMM 1 GB memory smoothly executes complex apps and games
- DDR2-667/PC2-5300 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
- 1 x 1GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 240-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL5 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Desktop PC device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 240-pin and 1 GB memory size effectively reduces minimizes the load on the server memory BUS to ensure maximum productivity
- Unbuffered signal processing provides reliable optimization for your required applications to allow maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | VisionTek Products |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 1 GB |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Memory Speed | 667 MHz |
| Memory Standard | DDR2-667/PC2-5300 |
| Memory Voltage | 1.80 V |
| Number of Modules | 1 x 1GB |
| Number of Pins | 240-pin |
| CAS Latency | CL5 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 40 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |

