The Simple Performance Equation: More Memory = A Faster Computer
Maxing out your memory is the most cost-effective, easy DIY install solution to dramatically speeding up file transfers, app launches, and many other memory intensive tasks.
Every VisionTek memory module is test certified to the JEDEC standard for assured speed and reliability. For peace of mind ownership, the upgrade comes backed by our Limited Lifetime warranty.
Make your PC better than new with VisionTek!
Maxing out your memory is the most cost-effective, easy DIY install solution to dramatically speeding up file transfers, app launches, and many other memory intensive tasks.
Every VisionTek memory module is test certified to the JEDEC standard for assured speed and reliability. For peace of mind ownership, the upgrade comes backed by our Limited Lifetime warranty.
Make your PC better than new with VisionTek!
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2133 MHz speed for smooth computer performance
- 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- 260-pin DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 260-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL15 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Notebook device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- SODIMM form factor with 260-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | VisionTek Products |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| CAS Latency | CL15 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 40 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | VisionTek Products, LLC |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

