Patriot 's Viper Steel SODIMM deliver cutting-edge performance for notebooks and small form-factor PC's without sacrificing reliability. Built for the latest Intel® and AMDTM platforms, Viper Steel SODIMM provides the best performance and stability for the most demanding computer environments.
Made to ensure rock-solid and easy-to-use plug and play performance, even for the most demanding games and applications. Built from the highest quality build of materials, Patriot's Viper Steel SODIMM memory modules are hand-tested and validated for system compatibility. Patriot's Viper Steel DDR4 SODIMM will be offered at speeds from 2400MHz up to 3200MHz with XMP 2.0 support.
Hand-tested for quality assurance the Viper Steel DDR4 SODIMM is backed by a limited lifetime warranty. Easily upgrade, load files faster, and increase responsiveness to improve your system with Viper Steel DDR4 SODIMM modules
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed will run them smoothly
- 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 260-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL18 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- Notebook device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- SODIMM form factor with 260-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy optimizat
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Patriot Memory |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 260-pin |
| CAS Latency | CL18 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 110 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |









