The Vinpower Digital standalone HDDShark Turbo hard drive duplicator is the perfect solution for those that need to make back-up or residual clones of the master hard drive (HDD) content. Available in multiple size configurations supporting reading and writing speeds up to a blazing fast speed of 150MB/sec, allows the user to make quick and reliable clones of nearly any HDD using virtually any OS platforms, such as Unix, Linux, Windows, or Macintosh . The HDDShark Turbo supports the FAT16/32, extFAT, NTFS, and ext2/3/4 file systems. Using the HDDShark Turbo gives you a piece of mind that each HDD will be copied accurately and quickly for a no hassle, low cost alternative to performing this task 1 at a time through a PC.
Additionally, The HDDShark Turbo performs the reliable Quick Erase and/or Full Erase option, but if can also erase the HDD up to the high government DoD 5220 standards which ensure there was no trace of the content left behind.
- 2.5" and 3.5" HDD/SSD Support
- Power Control of individual HDD for complete HDD spin-down prior removal
- Additional LED for HDD Power and HDD Activity, Fan Activity
- Screw-Free Hot Swappable HDD Caddy Tray
- Safety HDD Tray Lock to prevent accidental HDD removal during operation
- Support of all SATA Interface, 1.5Gbps, 3.0Gbps, 6.0Gbps
- Industry Leading 150MB/s (9GB/min) Simultaneous Actual Transfer Speed
- Dedicated HDD Cooling Fan to prevent overheating
- Optional CF Support with optional CF Interface Module Add-on
- Aluminum design with heat conductive grooves
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Vinpower Digital |
| Storage | |
|---|---|
| Number of Destination Drives | 14 |
| Number of Source Drives Suppo | 1 |
| Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Storage Capacity Supported | 2TB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| File System Supported | ext4 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Drive Width | 3.5" |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Type | Standalone |
| Sanitization Options | Full Erase |
| Manufacturer | Vinpower Digital |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |









