The ViewSonic® VX3276-2K-mhd is a sleek 32˘ (31.5˘ viewable) WQHD monitor with a modern and minimalist style perfect for home use. With IPS Panel technology, this monitor offers best-in-class screen performance with ultra-wide viewing angles. A premium ID includes an ultra-slim profile and unique desktop stand. A sleek edge-to-edge frameless design combined with a stunning 2560 x 1440 resolution provides 70% more on-screen content than Full HD monitors, making project management and multitasking easier than before. Versatile HDMI, DisplayPort, and Mini DisplayPort inputs offer flexible connectivity options for both computing and gaming, while an exclusive ViewMode™ feature provides intuitive presets for optimized screen performance in different applications. With ViewSonic's industry-leading 3-year limited warranty, this monitor is a solid long-term investment that combines style and high performance for the home.
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VX3276-2K-MHD supports laptops, PCs, and Macs with HDMI, DisplayPort, and Mini DisplayPort inputs
- OPTIMIZED VIEW SETTINGS: Offers "Game," "Movie," "Web," "Text," and "Mono" presets
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- VERSATILE MONITOR: 32 Inch QHD (2560x1440p) IPS monitor with thin bezels and 75Hz refresh rate
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 80 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 80 |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 60 Hz |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27300 mm x 0.27300 mm |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Depth | 10-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Operating Power Consumption | 43 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 2 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 13.67 lb |
| Height with Stand | 19.84" |
| Depth with Stand | 9.06" |
| Width with Stand | 28.07" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | No |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | VGA |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |































