Whether you're looking to work with greater clarity or experience entertainment in a whole new light, the ViewSonic® VX3267U-4K 32" monitor takes your viewing experience to a new level of immersion. This 4K UHD monitor uses state-of-the-art IPS panel technology to deliver stunning visuals with ultra-wide viewing angles. Enjoy 3840 x 2160 resolution on a bezel-free, ultra-wide display for an edge-to-edge viewing experience unlike anything you've ever seen. Immerse yourself in vibrant true-to-life colors and enhanced contrast thanks to HDR10 content support. This powerful home office monitor features USB 3.2 Type-C connectivity for video, audio, data and up to 65W of charging power over a single cable. Connect additional devices via HDMI and DisplayPort inputs.
- SEE THE DIFFERENCE: 32 Inch 4K UHD (3840x2160p) IPS monitor with thin bezels
- LESS CABLE CLUTTER: USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, and 65W charging over one cable
- HDR10 CONTENT SUPPORT: For deep contrast, rich color, and vibrant details
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- OPTIMIZED VIEW SETTINGS: Offers "Game," "Movie," "Web," "Text," and "Mono" presets
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VX3267U-4K supports laptops, PCs, and Macs with USB-C, HDMI, and DisplayPort inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 50 |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 140 kHz - USB Type C |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz - USB Type C |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 4 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Operating Power Consumption | 47 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 17.20 lb |
| Height with Stand | 19.65" |
| Depth with Stand | 9.13" |
| Width with Stand | 28.11" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | No |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |





















