ViewSonic's VX2452mh is a 24" (23.6" viewable) Full HD, glossy-finish display that offers the ultimate visual experience for gaming and multimedia entertainment. The VX2452mh features ClearMotivII technology that delivers 2ms ultra-fast response time for blur-free images during extreme gaming, and an ultra-high 20M:1 MEGA Dynamic Contrast Ratio for sharp, crisp color performance for enjoying movies. Integrated D-sub, DVI and HDMI inputs provide flexible connectivity for high-definition multimedia devices and gaming consoles, and dual built-in 2-watt stereo speakers complete the package for multimedia enjoyment. With a VESA-mountable design, the VX2452mh offers flexible mounting options for any of your gaming and video entertainment needs. A 3-year limited warranty and the industry's best pixel performance policy make the VX2452mh a great long-term investment
- The VX2452MH supports laptops, PCs, and Macs with HDMI, DVI-D, and VGA inputs
- MEGA Dynamic Contrast Ratio delivers sharp, crisp images
- An arsenal of pre-set customizable visual modes keeps you ready for any FPS, RTS, or MOBA games
- 24 Inch Full HD (1920x1080p) monitor with thin bezels
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 20 |
| Adjustable Display Angle | Yes |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.6" |
| Backlight Technology | LED |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 60 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Twisted nematic (TN) |
| Brightness | 300 Nit |
| Response Time | 2 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Operating Power Consumption | 21.50 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 2 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 8.38 lb |
| Height with Stand | 17" |
| Depth with Stand | 8.76" |
| Width with Stand | 22.02" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| DVI | Yes |
| Number of DVI Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |



























