The ViewSonic® VX2267-mhd is a 22" (21.5" viewable) Full HD price-performance monitor built for gaming and entertainment. Equipped with AMD FreeSync, this monitor's variable refresh rate capabilities virtually eliminate screen tearing and stuttering for fluid game play during fast-paced action scenes. An ultra-fast 1ms response time (MPRT) provides smooth screen performance free from blurring or ghosting. For a game winning competitive edge, a Game Mode hot key optimizes gameplay for FPS, RTS and MOBA. Flexible connectivity options such as DisplayPort, HDMI, and VGA allow you to connect to your dedicated graphics card and gaming console. The VX2267-mhd features all the perks needed to dominate all your gaming and entertainment quests.
- SEE THE DIFFERENCE: 22 Inch Full HD (1920x1080p) MVA gaming monitor with thin bezels
- MAXIMIZED GAMEPLAY: 100Hz refresh rate and 1ms (MPRT) response time for fast gaming
- ULTRA-SMOOTH GAMING: AMD FreeSync technology enables fluid and tear-free gameplay
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- GAME ON: An arsenal of pre-set customizable visual modes keeps you ready for any FPS, RTS, or MOBA games
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VX2267-MHD supports laptops, PCs, and Macs with HDMI, DisplayPort, and VGA inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 80 |
| Screen Size Class | 22" |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 83 kHz - DisplayPort |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz - HDMI 1.4 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Multi-domain Vertical Alignment (MVA) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 4 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Depth | 8-bit |
| Response Time Details | 4 ms MPRT |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Operating Power Consumption | 27 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 2 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 14.84" |
| Depth with Stand | 7.95" |
| Width with Stand | 19.37" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Arm-mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | No |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | VGA |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |





























