The ViewSonic® VPC35-W55-G1 Windows slot-in PC delivers a full Windows experience for users of ViewSonic ViewBoard® interactive displays. This slot-in PC module easily plugs into compatible displays and supports up to 5K resolution. With a powerful Intel® i5 processor, and fast SSD, the VPC35-W55-G1 provides the computing power needed for fast-moving educational or corporate environments. Flexible connectivity options include HDMI, USB 3.0 and Type-C ports, as well as Giga LAN RJ45 and integrated Wi-Fi 6 connection.
- POWERFUL PROCESSOR: Intel® Core™ i5-1240P 1.7G Turbo boost 4.4G
- AMPLE MEMORY AND STORAGE: 16GB of memory and 512GB of storage SSD
- FASTER WIFI: WIFI 6
- Support 5K UHD Resolution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1240P |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slot-in PC |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
ViewSonic VPC35-W55-G1 Single Board Computer - Core i5 - i5-1240P - 1.70 GHz - 16 GB - 512 GB Solid State Drive - Iris Xe Graphics - Wireless LAN - Bluetooth - HDMI - 5 x Number of USB Ports - 4 x Number of USB 3.0 Ports - Network (RJ-45) - DisplayPort - Windows 11 Pro x64 - LCD Display - Slot-in PC
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









