The ViewSonic® VPC2C-W33-O1 slot-in PC delivers smart whiteboard and smart meeting room functionality for ViewSonic ViewBoard® interactive displays. This slot-in PC module easily plugs into compatible displays and supports high-definition audio and video. With a powerful Celeron processor, and fast SSD, the VPC2C-W33-O1 provides the computing power needed for fast-moving educational or corporate environments. Flexible connectivity options include HDMI, VGA, USB 2.0, 3.0 and Type C ports, as well as Giga LAN RJ45 and integrated WiFi 6 connection.
- Intel Processor
- Ample Storage
- Faster Wi-Fi
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | G5900T |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |

















