Perfect for designers, photographers, videographers, and other creative professionals, the ViewSonic® VP3268a-4K Ultra HD monitor delivers unmatched color accuracy and reliable long-term performance. With a SuperClear® IPS panel and a sleek frameless design, this monitor provides a near-seamless viewing experience ideal for multi-monitor setups. To ensure precise, uniform color, each of our monitors is factory calibrated to deliver an amazing Delta E<2 value for incredible color accuracy. An integrated color uniformity function ensures consistent chromaticity across the screen, while a 14-bit 3D look-up table generates a stunningly smooth palette of 4.39 trillion colors. Add to that 6-axis color adjustment functionality, and this monitor provides the ultimate color processing capability for professional applications. What's more, productivity-boosting features include an advanced ergonomic design. Hardware calibration is also available which allows you to quickly and easily calibrate the monitor for photography, graphic design, content creation, and other color-critical applications.
- PREMIUM MONITOR: 32 Inch 4K UHD (3840x2160p) IPS monitor with thin bezels, HDR10 and 60Hz refresh rate
- LESS CABLE CLUTTER: Ethernet RJ45 and USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, 90W charging over one cable
- ERGONOMIC STAND: Advanced ergonomics (tilt, swivel, pivot and height) for all-day comfort
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- EXCEPTIONAL COLOR ACCURACY: 100% sRGB, EBU, SMPTE-C, Rec. 709, and DICOM-SIM color spaces and Delta E
- PANTONE VALIDATED: This monitor has been certified as capable of reproducing Pantone Matching System colors
- HARDWARE CALIBRATED: Factory hardware calibration ensures that the color displayed perfectly from the start (Calibration report included in box)
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VP3268a-4K supports laptops, PCs, Macs and more with USB-C, RJ45, USB, HDMI, DisplayPort inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 300:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 20 |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 135 kHz |
| Vertical Frequency | 24 Hz to 75 Hz |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Color Depth | 10-bit (8-bit + A-FRC) |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Operating Power Consumption | 180 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 5 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 23.59 lb |
| Height with Stand | 25.04" |
| Depth with Stand | 10.43" |
| Width with Stand | 28.11" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | 120° |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | DisplayPort |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |





























