Engineered to deliver unmatched color accuracy crucial for professional applications, the ViewSonic® VP3256-4K UHD monitor displays your work with the vivid and lifelike color it deserves. With a SuperClear® IPS panel for 100% sRGB and a sleek 3-sided frameless design, the VP3256-4K provides a near-seamless viewing experience. The VP3256-4K is equipped with USB-C for single cable connectivity to deliver video, audio, and 65W of power delivery. To ensure precise, uniform color, each of our monitors is factory calibrated to deliver an amazing Delta E <2, so you can be confident what you see on screen is what your customers will see, as well.
- PREMIUM MONITOR: 32 Inch 4K UHD (3840x2160p) IPS monitor with thin bezels, HDR10 and 60Hz refresh rate
- LESS CABLE CLUTTER: In addition to fast data, audio and video transfer, USB-C also provides quick 60W charging over a single cable
- ERGONOMIC STAND: Advanced ergonomics (tilt, swivel, pivot and height) for all-day comfort
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- EXCEPTIONAL COLOR ACCURACY: 100% sRGB, EBU, SMPTE-C, DICOM-SIM color spaces and Delta E
- PANTONE VALIDATED: This monitor has been certified as capable of reproducing Pantone Matching System colors
- NO IMAGE TEARING: Adaptive Sync technology enables smooth frame rates to aid you in battle
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VP3256-4K supports laptops, PCs, Macs and more with USB-C, HDMI, USB and DisplayPort inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 20 |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 136 kHz |
| Vertical Frequency | 24 Hz to 75 Hz |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 128% sRGB |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.18200 mm x 0.18200 mm |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Depth | 10-bit (8-bit + A-FRC) |
| Response Time Details | 5 ms GTG (OD) |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Operating Power Consumption | 50 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| Number of USB Type-B Upstream | 1 |
| Number of USB 3.2 Downstream | 2 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 3 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 24.03 lb |
| Height with Stand | 25.35" |
| Depth with Stand | 10.43" |
| Width with Stand | 28.15" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | 120° |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | DisplayPort |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |





























