The ViewSonic® ColorPro™ VP2786-4K is a 27" professional monitor that delivers outstanding visual performance and amazing color accuracy. With 3840 x 2160 Ultra HD resolution, true 10-bit color, and color coverage of 100% Adobe RGB and 98% DCI-P3, the VP2786-4K showcases your work with incredible color performance. An integrated ColorPro Wheel provides easy and accurate color calibration for precise performance, while certifications from Fogra and G7 ensure high quality print performance. USB-C connectivity helps to simplify your workspace by delivering audio, video, data and up to 90W of power delivery over a single universal cable. To ensure precise, uniform color, each of our monitors is factory calibrated to deliver an amazing Delta E<2 value. With amazing design and technology, and an intuitive user-friendly interface, the VP2786-4K delivers everything professional content creators demand in a monitor.
- PREMIUM MONITOR: 27 Inch 4K UHD (3840x2160p) IPS monitor with thin bezels, HDR10 and 60Hz refresh rate
- LESS CABLE CLUTTER: In addition to fast data, audio and video transfer, USB-C also provides quick 90W charging over a single cable
- EXCEPTIONAL COLOR ACCURACY: 100% Adobe RGB and 98% DCI-P3, Rec. 709 and Delta E
- PANTONE VALIDATED: This monitor has been certified as capable of reproducing Pantone Matching System colors
- INTEGRATED COLOR WHEEL: A ColorPro Wheel helps you fine-tune colors and adjust calibration with exquisite precision
- MAGNETIC MONITOR HOOD: A detachable magnetic hood reduces screen reflections and glare for incredibly precise colors
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VP2786-4K supports laptops, PCs, Macs and more with USB-C, HDMI, USB , DisplayPort, micro DP inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 300:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 20 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 204 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 60 Hz |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 100% EBU |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.15000 mm x 0.15000 mm |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Depth | 10-bit |
| Response Time Details | 5 ms GTG (OD) |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Operating Power Consumption | 92 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 3 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 18.30 lb |
| Height with Stand | 22.41" |
| Depth with Stand | 9.13" |
| Width with Stand | 24.13" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | 60° |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |

































