The VP2776T-4K ColorPro™ Monitor is a professional-grade display engineered for creative excellence, offering stunning 4K resolution, precise DCI-P3 color accuracy, and HDR400 for an immersive visual experience. With integrated docking monitor features, including Thunderbolt 4 with 100W of power delivery, RJ45 Ethernet, and multiple connectivity options such as DisplayPort, HDMI, and a USB hub, it simplifies your workspace while ensuring stable performance. Thunderbolt technology allows this monitor to support dual 4K daisy chaining, allowing you to extend your display setup seamlessly for enhanced productivity.
- 27 Inch 4K UHD (3840x2160p) IPS monitor with thin bezels and 60Hz refresh rate
- Enjoy lightning-fast data transfer speeds of up to 40 Gbps for data, video, and audio transmission while delivering up to 100W of power.
- 100% sRGB, 98% DCI-P3 colors, and HDR400 for deep contrast.
- This monitor has been certified as capable of reproducing Pantone Matching System colors
- The VP2776T-4K supports laptops, PCs, Macs and more with Thunderbolt 4, USB-C, HDMI 2.1, DisplayPort, USB, and mini USB inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 2 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 20 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 240 kHz - USB Type C |
| Vertical Frequency | 24 Hz to 75 Hz - USB Type C |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 98% DCI-P3 |
| Pixel Pitch | 0.15540 mm x 0.15540 mm |
| Active Display Area (H x V) | 23.49" x 13.21" |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Thunderbolt | Yes |
| Thunderbolt 4 | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Mini DisplayPort | No |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 22.41" |
| Extended Height with Stand | 22.41" |
| Compressed Height with Stand | 17.68" |
| Depth with Stand | 9.15" |
| Width with Stand | 24.14" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | No |
| DVI | No |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | DisplayPort |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 90% (Non-condensing) |















