Add next-generation productivity, clarity and connectivity to your setup with the 27" VG2758-2K USB-C docking monitor.
This stunning 2K monitor streamlines your workspace by eliminating the need for a separate docking station or extra cables. This empowers users to enjoy a lower overall total cost of ownership (TCO) compared to more traditional configurations. The VG2758-2K monitor's built-in docking station includes 100W USB-C connectivity, an RJ45 Ethernet port, USB-C daisy-chaining and a five-port USB hub. With advanced daisy-chain technology, this next-generation docking monitor lets users create a streamlined multi-monitor setup via a single USB-C daisy chain cable. Enjoy razor sharp resolution and fast refresh rates with no additional cables required. The VG2758-2K monitor's future-proof USB hub features three USB-A ports and two USB-C ports (with 15W power delivery). For easier access, users can plug their devices into the 1x USB-C port and 2x USB-A ports located on the front bezel of the monitor. Plus, with an advanced ergonomic design, the VG2758-2K lets you work for longer with less strain.
- 27 Inch Full HD (2560x1440p) IPS docking monitor with thin bezels and 100Hz refresh rate
- Ethernet RJ45 and USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, 100W charging over one cable
- Advanced ergonomics (tilt, swivel, rotate and height) for all-day comfort
- Easy-to-install quick release stand with carrying handle and client mount
- The VG2758-2K supports PC, Mac and more with USB-C, RJ45, HDMI, DisplayPort (Daisy Chain), USB inputs
- Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 500:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 80 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 151 kHz - USB Type C |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 100 Hz - USB Type C |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors (8-bit) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Maximum Power Consumption | 242 W |
| Operating Power Consumption | 149 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 3 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 16.31 lb |
| Height with Stand | 20.69" |
| Extended Height with Stand | 20.69" |
| Compressed Height with Stand | 15.84" |
| Depth with Stand | 8.60" |
| Width with Stand | 24.12" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | USB-C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 90% (Non-condensing) |
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | Yes |



















