The ViewSonic® VG2456V is a 24" (23.8" viewable) docking monitor with premium video conferencing features such as a pop-up webcam, adjustable LED lighting and more to help you look your best when calling into a meeting. Enjoy reliable and flexible network connectivity with the integrated gigabit Ethernet port, while the latest USB-C connectivity makes dual-monitor setup a breeze and provides up to 90W power delivery to your laptop. A best-in-class ergonomic design features 40-degree tilt and bi-directional pivot so your screen and workspace are as comfortable as you need-whether you are working in the office, or from home.
- VERSATILE MONITOR: 24 Inch Full HD (1920x1080p) IPS webcam monitor with thin bezels and 60Hz refresh rate
- VIDEO CONFERENCING MONITOR: Built-in microphone (noise-cancelling), 5W speakers, 1080p camera with privacy shutter and tilt
- DITCH THE DOCK: Ethernet RJ45 and USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, 90W charging over one cable
- ERGONOMIC STAND: Advanced ergonomics (40-degree tilt, swivel, rotate and height) for all-day comfort
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VG2456V supports PC, Mac and more with USB-C, RJ45, HDMI, DisplayPort, USB inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 80 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 85 kHz - HDMI 1.4 |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz - USB Type C |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Depth | 8-bit (6-bit + Hi-FRC) |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Operating Power Consumption | 165 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 5 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Microphone | Yes |
| Microphone Array | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 15 lb |
| Height with Stand | 20.15" |
| Depth with Stand | 7.95" |
| Width with Stand | 21.22" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Swivel |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | 60° |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Stand Included | Yes |

























