Featuring enhanced wide-angle viewing, stunning resolution and flexible connectivity options, the ViewSonic® VA2756-4K-MHD monitor is a great addition to any workspace. This 27" monitor features SuperClear® IPS panel technology so you can experience stunning brightness and contrast at nearly any viewing angle. With 3840 x 2160 Ultra HD resolution and a frameless design, this monitor provides a near-seamless viewing experience ideal for multi-monitor setups. Connect laptops, PCs, gaming consoles and other multimedia devices using the HDMI port. And with powerful features like flicker-free technology and a blue light filter, you can work for longer with less strain. Enjoy a 3-year limited warranty, industry-leading pixel performance policy and so much more with the ViewSonic® VA2756-4K-MHD monitor.
- VERSATILE MONITOR: 27 Inch 4K UHD (3840x2160p) monitor with thin bezels for and 60Hz refresh rate
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- ACCURATE FROM ALL ANGLES: Enjoy accurate and vivid colors with consistent levels of brightness with SuperClear IPS technology.
- OPTIMIZED VIEW SETTINGS: Offers "Game," "Movie," "Web," "Text," and "Mono" presets
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VA2756-4K-MHD supports laptops, PCs, Macs and more with USB, HDMI, DisplayPort and VGA inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 15 kHz to 140 kHz - DisplayPort |
| Vertical Frequency | 24 Hz to 75 Hz - DisplayPort |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | SuperClear IPS |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Maximum Power Consumption | 54 W |
| Operating Power Consumption | 54 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort Input | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number of Audio Line Out Ports | 1 |
| Audio Line Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 12.13 lb |
| Height with Stand | 19.57" |
| Depth with Stand | 6.46" |
| Width with Stand | 26.65" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 90% (Non-condensing) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |