With flexible connectivity including USB-C, as well as wide-angle viewing and amazing screen performance, the ViewSonic® VA2447-MHU delivers next-generation connectivity and a sleek design at a great value. Featuring frameless MVA panel technology, the VA2447-MHU delivers stunning brightness and contrast at nearly any viewing angle. A minimalistic design, edge-to-edge screen, and frameless bezel make this an ideal monitor for nearly seamless multi-screen setups. Whether for working at the office, or enjoying entertainment at home, the VA2447-MHU features USB-C, an HDMI port and an included HDMI cable for flexible connectivity to PCs, laptops and gaming consoles. A three-year limited warranty, along with one of the industry's best pixel performance policies, makes the VA2447-MHU a great overall value choice.
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VA2447-MHU supports laptops, PCs, Macs and more with USB-C, HDMI and VGA inputs
- OPTIMIZED VIEW SETTINGS: Offers "Game," "Movie," "Web," "Text," and "Mono" presets
- ULTRA-SMOOTH GAMING: AMD FreeSync technology enables fluid and tear-free gameplay
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- LESS CABLE CLUTTER: USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, and 15W charging over one cable
- VERSATILE MONITOR: 24 Inch Full HD (1920x1080p) LED monitor with thin bezels and 100Hz refresh rate
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | No |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 50 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 86 kHz - HDMI 1.4 |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 60 Hz - HDMI 1.4 |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Multi-domain Vertical Alignment (MVA) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Operating Power Consumption | 49 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| Number of USB Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 2 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 7.30 lb |
| Height with Stand | 15.87" |
| Depth with Stand | 8.11" |
| Width with Stand | 21.26" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |



























