The ViewSonic® VA1655 is a portable 15.6" monitor designed for productivity on the go. Built for business travelers, remote workers, and digital nomads, the VA1655 can serve as a complementary screen to a laptop or tablet for boosted productivity. With an anti-glare screen and Full HD 1080p resolution, this monitor delivers a crystal-clear viewing experience so users can see more and do more for a more efficient workflow. A USB Type-C port enables quick and easy transmission of video, and audio. A second USB Type-C port also delivers two-way power: a connected laptop can power the VA1655, OR the VA1655 can power a connected laptop via a USB-C power bank or AC adapter and outlet. Measuring less than an inch thick and weighing under two pounds, the ultra-slim VA1655 perfectly fits into any bag, briefcase, or backpack so you can work wherever life takes you.
- ULTRA-PORTABLE MONITOR: 15.6 Inch Full HD (1920x1080p) IPS portable monitor with 60Hz refresh rate
- SMALL AND COMPACT: With a weight of 1.5 lbs and a thickness of 0.7 in, this portable monitor slips easily into backpacks and purses
- LESS CABLE CLUTTER: USB-C connectivity for fast data, audio and video transfer, and 60W charging over one cable
- STAND COVER & SCREEN PROTECTOR: Comes with protective sleeve and a built-in stand for orientation in both portrait and landscape modes
- INDUSTRY-LEADING WARRANTY: 3-year coverage with access to our US-based customer service team
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VA1655 supports laptops, PCs, and Apple/Mac operating systems and more with Mini-HDMI, and USB-C inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 50 |
| Screen Size Class | 16" |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 82 kHz - USB Type C |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz - USB Type C |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 7 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 64% sRGB |
| Color Supported | 16.2 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 170° |
| Native Contrast Ratio | 800:1 |
| Pixel Pitch | 0.17900 mm x 0.17900 mm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Depth | 8-bit (6-bit + FRC) |
| Response Time Details | 7 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Operating Power Consumption | 7.30 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 2 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 800 mW |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Height with Stand | 8.94" |
| Depth with Stand | 0.67" |
| Width with Stand | 14.13" |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | No |
| Stand Adjustments | Pivot |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | DisplayPort |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Bronze (EPEAT Bronze) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |



















