ViewSonic® TeamJoin™ solution, a Microsoft Teams Rooms certified offering, provides immersive and impactful meetings. It enhances communication and collaboration among diverse teams, irrespective of their locations. The solution includes a computing engine (MPC310-W31-TU), touch console (MRC1010-TN), 4K video bar system (UMB202) and 105-inch 5K, Ultra-wide, 21:9 aspect ratio digital display (CDE105UW). This one-stop, scalable solution caters to your needs and meeting space size, making high-quality audio and video conferencing accessible to businesses of all sizes.
- Easy-to-Deploy Microsoft Teams Rooms Solution
- - Featuring a nimble computing engine, intuitive touch console, 4K video bar system, and 105-inch 5K ultra-wide digital display (CDE105UW), this bundled solution is easy-to-deploy and delivers instant collaboration in meeting rooms of any size. For those in need of a consistent and secure Microsoft Teams Rooms experience, this is a great cost-effective solution.
- Enterprise-Grade Security
- - An integrated Trusted Platform Module (TPM) 2.0 ensures safe and secure computing by providing hardware-based authentication and tamper detection. In addition, the 12th generation Intel® Core™ processor delivers additional security features such as Intel® Threat Detection Technology, Control-Flow Enforcement and more.
- Simple Setup and Manageability
- - Intuitive controls let users start meetings instantly, while integration with productivity tools such as Microsoft 365® helps to streamline workflow.
- Affordable Video Conferencing for Any Business
- - Offers affordab
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A76 |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| Combined Processor Core | Quad-core |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | MALI G610 |
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Viewable Screen Size | 105" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Display Resolution | 5120 x 2160 |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 500 Nit |
| Response Time | 6.50 ms |
| Color Depth | 8-bit+FRC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 4 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 1000 x 400 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Appearance | |
|---|---|
| Surface Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Recommended Usage | Office |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | No |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | TRS10-UB Conferencing Equipment Kit |















