Laid flat or angled for customized comfort, this display delivers touchscreen versatility to the max. Offering fantastic flexibility for retail, education, or business settings, the ViewSonic® TD2430 is a 24" (23.6" viewable) Full HD display with 10-point multi-touch functionality. Delivering adjustable positioning, wide-angle viewing, and a durable design, the TD2430 has everything to accommodate your unique needs. Adding even more convenience, cross-compatibility with a wide range of operating systems includes Windows 10, and certain Android and Linux versions.* With a sleek edge-to-edge screen and frameless bezel, this intuitive touchscreen performs like your favorite tablet or smartphone to deliver a highly accurate, ultra-responsive touch experience ideal for interactivity in public environments, kiosk and wayfinding applications, classroom settings, and more. *Supports Windows 7/8/10, Linux 2.6.38 or later, and Android 4.0 or later.
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The TD2430 supports laptops, PCs, Macs and POS Systems with USB, HDMI, DisplayPort and VGA inputs
- Not available for iPhone and iPad
- MULTI-TOUCH FOR MAC: MacOS users can access touch and gesture controls on touch displays connected to their Apple devices using ViewSonic's vTouch driver.
- MAXIMIZED COLOR & CONTRAST: 50M:1 MEGA Dynamic Contrast Ratio delivers sharp, crisp images
- DURABLE VERSATILITY: Freestanding tablet design with muted black finish, stable adjustable stand, and 7H scratch resistant surface
- ADVANCED TOUCH SCREEN: Robust 10-point multi-touch technology feature a robust, pressure-sensing touchscreen
- VERSATILE TOUCH MONITOR: 24 Inch Full HD (1920x1080p) LED touch monitor with 60Hz refresh rate
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 50 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.6" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Projected Capacitive |
| Backlight Technology | WLED |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 25 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Surface | Anti-scratch |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 28 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |

























