Great for public kiosks, POS displays, and other retail and commercial applications, the ViewSonic® TD2223 is a 22" touch display with 10-point IR touch technology that lets users pinch, zoom and swipe for fast and intuitive navigation. With Full HD 1920x1080 resolution, 1000:1 static contrast ratio and 7H screen hardness, the TD2223 delivers sharp and bright images combined with durability for high-traffic applications. Flexible connectivity options include HDMI, VGA, DVI, and a USB hub to connect your peripherals and accessories. VESA-mount compatibility offers additional convenience and flexibility for 3rd party stands and mounts. What's more, ViewSonic's exclusive ViewMode feature provides intuitive presets that deliver optimized screen performance in different applications. In addition, Flicker-Free technology and a Blue Light Filter help to eliminate eyestrain from extended viewing periods for improved productivity. Whether in retail or deployed in a high-traffic commercial setting, its scratch-resistant surface stands up to heavy use and safeguards its high quality touch experience. Combine this display with ViewSonic's Android and Windows media players for a perfect kiosk solution.
- VERSATILE TOUCH MONITOR: 22 Inch Full HD (1920x1080p) LED touch monitor with 75Hz refresh rate
- ADVANCED TOUCH SCREEN: Robust 10-point (infrared) IR touch technology feature for a natural touchscreen experience
- DURABLE VERSATILITY: Freestanding tablet design with muted black finish, stable adjustable stand, and 7H scratch resistant surface
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Enjoy less eye strain and fatigue with flicker-free technology and a built-in blue light filter
- MULTI-TOUCH FOR MAC: MacOS users can access touch and gesture controls on touch displays connected to their Apple devices using ViewSonic's vTouch driver.
- Not available for iPhone and iPad
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The TD2223 supports laptops, PCs, Macs and POS Systems with USB, HDMI, DVI-D and VGA inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 22" |
| Viewable Screen Size | 22" |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Type | Infrared |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 24 kHz to 82 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| Curved Screen | No |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Twisted nematic (TN) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Surface | Anti-scratch |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 19 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 9.90 lb |
| Height with Stand | 13.10" |
| Depth with Stand | 4" |
| Width with Stand | 20.50" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| DVI | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |