The ViewSonic® PX749-4K is an Ultra HD high-brightness projector that delivers stunning entertainment to your home theater. Boasting true 4K UHD resolution and HDR/HLG support, it ensures vivid, lifelike visuals for movies, sports, and gaming. Plus, thanks to 4,000 ANSI lumens of brightness, this projector delivers bright images in nearly any environment. Designed in partnership with Microsoft, this "Designed for Xbox" projector offers Xbox gameplay with 1440p native resolution at a 120Hz refresh rate and ultra-fast 4.2ms input lag. For other high-action games and movies, this projector can deliver a 240Hz refresh rate! No matter what you watch or how you play, the PX749-4K provides awesome visuals on screens up to 300".
- 4K UHD (3840x2160p) short-throw gaming and home theater projector with bright 4,000 ANSI lumens
- Designed for Xbox with 1440p at 120Hz, up to 240Hz refresh rate, and 4.2ms input lag for smooth, high-action gaming and movies
- SuperColor technology and HDR/HGL support offers a wide color gamut
- Projects screen sizes from 30" to 300" with a throw distance of 3.9 ft - 43 ft; displays a 100" image from 13 ft
- Setup options include 1.3x optical zoom, 0.8x-2.0x digital zoom, H/V keystone, curved screen projection, 4-corner adjustment, and auto keystone
- This projector is ceiling mountable; compatible with ViewSonic mount PJ-WMK-007
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | 4K |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 12 |
| Minimum Vertical Sync | 23 Hz |
| Maximum Vertical Sync | 240 Hz |
| White Brightness | 4000 lm |
| Minimum Diagonal Image Size | 30" |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Projection Method | Front |
| 3D Type | 3D |
| Maximum Projection Distance | 32.02 ft |
| Minimum Projection Distance | 29.53" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | UHP |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Throw Ratio | 1.13 to 1.47 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Economy Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Lamp Power | 240 W |
| Operating Power Consumption | 310 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.3x |
| Minimum Focal Length | 12 mm |
| Maximum Focal Length | 15.60 mm |
| Lens Type | Manual Focus |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | No |

















