Light up classrooms and conference rooms alike with the ViewSonic® PS502X WXGA short throw projector.
Featuring 4,000 ANSI lumens of stunning brightness, this powerful business and education projector creates crystal clear images up to 300". And with a 0.616 short throw ratio, this projector is capable of displaying shadow-free 100" images from just 4.3 feet away.
The PS502X projector also comes with multiple connectivity options for greater convenience. Dual HDMI ports empower users to connect multiple devices directly to the projector. Once connected, users can conveniently switch between different input sources at the press of a button. A USB-A port provides power to wireless HDMI dongles for a more convenient streaming experience. Rather than taking your projector to the service center, software updates can be performed easily over a simple USB cable.
With the PS502X projector, you can let your presentations shine with stunning clarity.
- XGA (1024x768p) short-throw lamp projector with bright 4,000 ANSI lumens
- Projects screen sizes from 30" to 300" with a throw distance of 3.9 ft - 43 ft; displays a 100" image from 13 ft
- Setup options include 0.8x-2.0x digital zoom, V keystone, and auto keystone
- The projector can be configured for automatic turn on and off
- This projector supports table placement or ceiling installation; compatible with ViewSonic mounts PJ-WMK-305 or PJ-WMK-007
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | XGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 15 |
| Minimum Vertical Sync | 23 Hz |
| Maximum Vertical Sync | 120 Hz |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Projection Method | Front |
| Maximum Projection Distance | 12.14 ft |
| Minimum Projection Distance | 27.56" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Lamp |
| Normal Mode Lamp Life | 4000 Hour |
| Native Aspect Ratio | 4:3 |
| Standard Mode Brightness | 4000 lm |
| Throw Type | Short Throw |
| Native Resolution | 1024 x 768 |
| Economy Mode Lamp Life | 12000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Lamp Power | 240 W |
| Operating Power Consumption | 295 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Connector Type | 1 x Type-A |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 2x |
| Minimum Focal Length | 2.70 mm |
| Maximum Focal Length | 7.15 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security | Kensington Lock |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 1080p |



















