The ViewSonic® LDM136-151C is an innovative All-in-One Direct View LED display. With a huge 136" screen size and advanced Chip-on-Board (COB) technology, the LDM136-151C is built to impress as a centerpiece in any higher education auditorium or lecture hall, as well as in corporate conference rooms, boardrooms and lobbies. This display boasts immersive and stunning visuals thanks to Chip-on-Board (COB) technology with Full HD resolution that pairs perfectly with an impressive 600-nit high brightness and 10,000:1 contrast ratio. This ensures content and messages are always easy to see, even in brightly lit environments. As a true all-in-one solution, the LDM136-151C includes the display, controller, and all components in a single part number, making specification, purchasing, and setup incredibly simple. With a high brightness of 600 nits, an incredible 10,000:1 contrast ratio, and powerful dual 30W speakers, this display provides vibrant, high-impact visuals and immersive sound for an exceptional viewing experience.
- SEAMLESS AND IMMERSIVE SCREEN: Bezelless, vibrant colors, and sharp visuals in any lighting environment.
- DURABLE COB TECHNOLOGY: Tight pixel pitch, IP54 dust/moisture resistance, and IK08 impact protection.
- ALL IN ONE INTEGRATION: Built in power, control, and image systems for quick, simple installation.
- FLEXIBLE CONTROL BAR PLACEMENT: Detachable bar mounts up to 30 feet away for a clean setup.
- EASY FRONT SERVICEABILITY: Front access LED modules allow fast maintenance with included vacuum tool.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufactu | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-T860MP4 |
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 10 |
| Screen Size Class | 11.33 ft |
| Viewable Screen Size | 11.33 ft |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 600 Nit |
| Pixel Pitch | 61.4 mil |
| Color Depth | 13-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Maximum LED Life | 11.4 Year |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | No |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Impact Protection (IK) Rating | IK08 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Pre-configured 136" 1080p All-In-One Direct View LED Display |





















