The ViewSonic® LDE108-123 is a 108" all-in-one Direct View LED (dvLED) display. It's part of our LDE Series, designed to deliver outstanding price-performance and simplified dvLED technology. The 108" size is perfect for medium sized rooms where a large LCD display cannot be physically moved into the room. The LDE108-123 features an innovative, fully integrated All-in-One design with a simplified OS. Everything you need is built directly into the cabinets, which allows for easier installation and operation. The complete solution ships together and can be ordered with a single SKU, making setup a breeze. This display is also built to last. It uses durable Glue-on-Board technology with an IP54 dust and moisture rating and an IK06 impact rating. You can confidently use it in busy lobbies, classrooms, or conference rooms. With 600-nit brightness and a 6,500:1 contrast ratio, it delivers a vivid, exceptional viewing experience, representing a premier value in large-format displays.
- INNOVATIVE ALL-IN-ONE DESIGN: Simplified setup includes everything needed already built into cabinets.
- OUTSTANDING PRICE-PERFORMANCE: High-impact dvLED technology that maximizes your investment.
- GLUE-ON-BOARD TECHNOLOGY: Protects LEDs from damage and moisture in high-traffic environments.
- SIMPLIFIED OS: Streamlines setup, operation, and security.
- HOT-SWAPPABLE MODULES: Easy front-serviceable maintenance and includes spare tiles.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 6 , 500:1 |
| Screen Size Class | 108" |
| Viewable Screen Size | 108" |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 600 Nit |
| Pixel Pitch | 47.2 mil |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number of Audio Line Out | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Maximum LED Life | 11.4 Year |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | No |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Impact Protection (IK) Rating | IK06 |













