The ViewSonic® PG701WU WUXGA projector features 3,500 lumens, 1920x1200 native resolution, an intuitive, user-friendly design, and a sleek white chassis. Exclusive SuperColor™ technology offers a wide color gamut for beautiful image production in nearly any environment. With vertical keystone correction, and extensive connectivity options, the PG701WU provides flexible and quick set-up. What's more, an energy-saving SuperEco™ feature reduces power consumption and extends the lamp life by up to 20,000 hours. The PG701WU is the ideal projector for both high-definition presentations and vibrant multimedia entertainment.
- Supports most media players, PCs, Macs, and mobile devices with inputs such as HDMI, USB
- SuperEco Mode allows the lamp to shine bright for up to 20,000 hours
- A low 16ms input latency provides faster frame-by-frame action for smooth images without delay
- 1.1x optical zoom, 40 degree vertical keystone for flexible setup
- High brightness 3500 Lumens WUXGA projector with advanced visual features
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 12 |
| Minimum Vertical Sync | 23 Hz |
| Maximum Vertical Sync | 120 Hz |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Projection Method | Front |
| Maximum Projection Distance | 35.01 ft |
| Minimum Projection Distance | 38.19" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Metal Halide |
| Normal Mode Lamp Life | 5000 Hour |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Mode Brightness | 3500 lm |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Economy Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Lamp Power | 203 W |
| Operating Power Consumption | 300 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.1x |
| Minimum Focal Length | 15.84 mm |
| Maximum Focal Length | 17.45 mm |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 1080p |





























