With an immersive 1500R curved screen and stunning WQHD 2560 x 1440 resolution, the ViewSonic® VX3218C-2K monitor provides an incredible viewing experience for work or play. With features including a 180Hz refresh rate, 1ms (MPRT) response time and AMD FreeSync technology, this monitor virtually eliminates screen tearing and stuttering for a fluid gaming experience. The VX3218C-2K also comes equipped with ViewSonic exclusive ViewMode™ presets, which deliver optimized screen performance for enhanced home entertainment. Enjoy watching movies, editing files and playing video games like never before. Two HDMI (v2.0) inputs and one DisplayPort (v1.2) input offer flexible connectivity for both general use and entertainment. 180Hz refresh rate with DisplayPort
- CURVED DESIGN: 32 Inch QHD (2560x1440p) 1500R curved gaming monitor with thin bezels
- MAXIMIZED GAMEPLAY: 180Hz refresh rate and 1ms MPRT response time (with DisplayPort) for ultimate gaming experience
- ULTRA-SMOOTH GAMING: FreeSync Premium technology enables fluid and tear-free gameplay
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- GAME ON: An arsenal of pre-set customizable visual modes keeps you ready for any FPS, RTS, or MOBA games
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VX3218C-2K supports laptops, PCs, and Macs with laptops, PCs and Macs with HDMI and DisplayPort inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 3 , 500:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 80 |
| Flicker Free | Yes |
| Curvature | 1500R |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 230 kHz - DisplayPort |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 180 Hz - DisplayPort |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Mode | WQHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 1 ms |
| Standard Refresh Rate | 180 Hz |
| Color Gamut | 103% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27200 mm x 0.27200 mm |
| Native Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Depth | 8-bit (6-bit + FRC) |
| Response Time Details | 1 ms MPRT |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Average Power Consumption | 35 W |
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Maximum Power Consumption | 40 W |
| Operating Power Consumption | 32 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 4 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 10.60 lb |
| Height with Stand | 20.20" |
| Depth with Stand | 8.98" |
| Width with Stand | 27.91" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Tilt Angle | -5° to 20° |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | No |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | VGA |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 90% (Non-condensing) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |
| Energy Efficiency Compliance | E-standby |



















