The ViewSonic™ VX2728J is a 27" Full HD IPS monitor built with the speed and performance that gamers need. NVIDIA® G-SYNC™ Compatibility and AMD FreeSync™ Premium technology help create a pristine gaming experience with no lag or stuttering. An ultra-fast 0.5ms (MPRT) response time and a 180Hz refresh rate also provides smooth screen performance free from blurring or ghosting. A fully adjustable ergonomic stand and a three-sided borderless design maximizes viewing size and an optimized set-up while minimizing frame distractions. Flexible connectivity options such as DisplayPort and HDMI allow you to connect to your PC and gaming console.
- 27 Inch Full HD (1920x1080p) IPS gaming monitor with thin bezels
- 180Hz refresh rate and 0.5ms (MPRT) response time for ultimate gaming experience
- FreeSync Premium and NVIDIA G-Sync compatibility enables fluid and tear-free gameplay
- Advanced ergonomics with tilt, swivel, rotate and height adjustment for all-day comfort
- For deep contrast, rich color, and vibrant details
- The VX2728J supports laptops, PCs, Macs and more with HDMI, and DisplayPort inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 80 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 166 kHz - HDMI |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 165 Hz - DisplayPort |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 2.50 ms |
| Standard Refresh Rate | 180 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Color Depth | 8-bit (6-bit + FRC) |
| Response Time Details | 2.5 ms MPRT |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100V to 240V |
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Operating Power Consumption | 36 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 2 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 10.36 lb |
| Height with Stand | 22.36" |
| Depth with Stand | 8.15" |
| Width with Stand | 24.21" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Arm-mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Swivel Angle | 30° |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | DisplayPort |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | China Environmental United Certification Center (CEC) |





























