With an immersive 1500R curved screen and Full HD 1080p resolution, the ViewSonic VX2418C monitor provides an incredible viewing experience for work or play. With features including a high 180Hz refresh rate, 1ms (MPRT) response time and AMD FreeSync Premium technology, this monitor virtually eliminates screen tearing and stuttering for a fluid gaming experience. The VX2418C also comes equipped with ViewSonic exclusive ViewMode presets, which offer optimized screen performance for different home entertainment applications such as watching movies, editing files, or playing video games. Two HDMI (v2.0) inputs, and one DisplayPort (v1.2) input offers flexible connectivity for both general use and entertainment.
- CURVED DESIGN: 24 Inch Full HD (1920x1080p) 1500R curved gaming monitor with thin bezels
- MAXIMIZED GAMEPLAY: 180Hz refresh rate and 1ms MPRT response time (with DisplayPort) for ultimate gaming experience
- ULTRA-SMOOTH GAMING: FreeSync Premium technology enables fluid and tear-free gameplay
- ENHANCED VIEWING COMFORT: Flicker-Free technology and Blue Light Filter for reduced eye fatigue
- GAME ON: An arsenal of pre-set customizable visual modes keeps you ready for any FPS, RTS, or MOBA games
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: The VX2418C supports laptops, PCs, and Macs with HDMI and DisplayPort inputs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 3 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000 , 000:1 , 80 |
| Curvature | 1500R |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 23.6" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 160 kHz - DisplayPort 1.2 |
| Vertical Frequency | 48 Hz to 144 Hz - HDMI 1.4 |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Multi-domain Vertical Alignment (MVA) |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 180 Hz |
| Color Gamut | 102% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.27000 mm x 0.27000 mm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 5 ms MPRT |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 300 mW |
| Operating Power Consumption | 30 W |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Output Power | 2 W |
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 6.83 lb |
| Height with Stand | 16.26" |
| Depth with Stand | 8.23" |
| Width with Stand | 21.26" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | No |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | DisplayPort |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Stand Included | No |



























