The ViewSonic NMP760 is a Google-certified Chromebox with built-in Chrome OS and Google Play store. When combined with a ViewSonic ViewBoard interactive display, the NMP760 can transform any classroom into a distance learning hub, and any conference room into a videoconferencing suite. Powered by Google Hangouts, the NMP760 helps to better facilitate presentations, brainstorming, and decision-making - even when your employees, clients, or students are spread across the globe. What's more, with quick out-of-the-box setup, integrated Google management console, and built-in security features, the NMP760 is an ideal videoconferencing solution for both education and corporate environments.
- INTEGRATED GOOGLE CHROME OS: Easy-to-use, lightweight, and fast operating system that works with the cloud or offline
- GOOGLE HANGOUTS: helps to better facilitate presentations, brainstorming, and decision-making - even when your employees, clients, or students are spread across the globe
- GOOGLE PLAY STORE: Full Google GMS certification provides instant access to Google Play store and thousands of current apps
- BUILT-IN SECURITY: Have peace of mind with fully integrated security features including automatic updates, verified boot control, data encryption, and a hassle-free recovery process
- FULLY EQUIPPED: Powered by Intel 10th Gen processor, 8G of memory, and fast 64G eMMC storage to deliver the best performance
- INCLUDED IN THE BOX: NMP760, VESA bracket, M4 screw x4, M3 screw x2, power cord, power adapter and a quick start guide
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | 5205U |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |















