Deploy compelling digital signage with extreme reliability and stunning visuals with the ViewSonic®NMP599-W-2 high-definition wireless network media player. Your content shines with 4K UHD video playback and access to rich content harnessed live from the cloud. Wireless connectivity and HTML5 support lets you easily deliver dynamic information at the point of service via the web, or from a network server. Manage content with ease thanks to the included content management software, as well as portrait and landscape design templates. And if you're worried about running out of storage, don't fret. Thanks to 16GB of built-in memory, the NMP599-W-2 can store and play hours and hours of stunning high-definition content. Perfect for retail, hospitality, and point-of-sale advertising, the NMP599-W-2 is the media player you can trust to deliver reliable messaging and dynamic multimedia for any of your large format displays. Signage Manager content management software and perpetual license included per device.
- Ultra HD Video Playback
- Embedded SoC Platform
- Built-in Wired and Wireless Connectivity
- Power over Ethernet
- Convenient Digital Signage Features
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Model | RK3566 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | MALI G52 |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number of Audio Line Out | 1 |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Humidity | 85% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |









