Featuring smooth motorized lift and the ability to tilt up to 90-degrees for tabletop mode, the ViewSonic® VB-STND-008 mobile cart securely accommodates VESA compatible displays ranging from 55" to 86" screen sizes and weighing up to 165 lbs. With integrated on-screen control, the cart can be manipulated directly from a ViewSonic® ViewBoard® touchscreen (IFP62 series only), allowing you to easily tilt, raise or lower the display with a single tap. With sturdy, quiet wheels, this mobile cart lets you move the display from room to room for easy sharing of resources. This product is ADA compliant.
- Motorized Height Adjust with 90° Tilt
- Robust and Reliable Design
- Quick-Release Wheel Locks
- Slim and Compact Design
- Convenient Storage Tray
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 86" |
| Minimum Screen Size Supported | 55" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Maximum Load Capacity | 165 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 800 x 600 |
| Mounting Pattern | 800 x 600 |
| Minimum Adjustable Height | 52.40" |
| Maximum Adjustable Height | 74.44" |
| Tilt Angle | 90° |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Casters | 4 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |

















