The LS921WU is an advanced 6,000 ANSI Lumens WUXGA short throw installation projector. Adopting 2nd generation Laser Phosphor technology, the LS921WU offers high and consistent brightness with a lifespan of 20,000 hours and a screen size of up to 200". Short throw ratio, 1.1x optical zoom, wide lens shift, 360° projection, and portrait mode combine for incredible flexibility to create a truly immersive experience, especially ideal for blending projection applications in restaurants, gyms, and simulation/experience centers. Dual HDMI 2.0b / HDCP 2.2 ports ensure access to original 4K quality content with HDR/HLG formats supported. Add to that the compact size and built-in HDBaseT for the perfect mix of high-quality projection and cost-effectiveness.
- WUXGA (1920x1200p) high-brightness laser projector with 6,000 ANSI lumens
- SuperColor technology and HDR/HGL support offers a wide color gamut
- LAN Control allows you to schedule and manage the projector remotely via Crestron, AMX, Extron, PJ Link, ATEN, and ViewSonic's vController
- Golf Mode supports major golf simulators for lifelike play on world-class virtual courses
- A low 16ms input latency and 120Hz refresh rate provides faster frame-by-frame action for smooth images with minimal delay
- Projects screen sizes from 30" to 300" with a throw distance of 3.9 ft - 43 ft; displays a 100" image from 13 ft
- Setup options include 1.1x optical zoom, 0.8x-2.0x digital zoom, H/V keystone, 360-degree projection, portrait mode, and 4-corner adjustment
- This projector is ceiling mountable; compatible with ViewSonic mount PJ-WMK-007
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 3 |
| Maximum Diagonal Image Size | 16.67 ft |
| Projection Method | Ceiling |
| 3D Type | 3D |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser/Phosphor |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Mode Brightness | 6000 lm |
| Throw Type | Short Throw |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Lamp Power | 74 W |
| Operating Power Consumption | 450 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.1x |
| Minimum Focal Length | 8.60 mm |
| Maximum Focal Length | 9.40 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 1080p |