Bright and versatile for any professional installation, the ViewSonic® LS920WU WUXGA laser projector delivers everything you need for big screens in big venues. Delivering 6,000 ANSI lumens of advanced high brightness, up to 20,000 hours* of light source life, and a screen size of up to 300", this projector is ideal for auditoriums, boardrooms, restaurants, sports bars and more. This top-notch performer is also easy to deploy and manage with its wide 1.6x optical zoom adjustment, 360° projection, and portrait mode that provide extreme flexibility in even the most challenging installations. Dual HDMI 2.0b / HDCP 2.2 ports ensure access to original 4K quality content with HDR/HLG support. In addition, its compact size and built-in HDBaseT deliver the perfect mix of high-quality projection and cost-effectiveness. *Light source life may vary based on actual usage and other factors.
- High brightness 6000 Lumens WUXGA laser projector with advanced visual features
- Long-lasting laser phosphor light source allows the lamp to shine bright for up to 20,000 hours
- Easy setup 1.6x optical zoom, H/V keystone, 4 corner adjustment, H/V lens shift and 360 degree projection
- Schedule, and manage the projector remotely with Crestron, AMX, Extron, PJ Link, ATEN, and ViewSonic's vController
- Supports most media players, PCs, Macs, and mobile devices with inputs such as dual HDMI, USB, Ethernet LAN
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 3 |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Projection Method | Front |
| 3D Type | 3D |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Standard Mode Brightness | 6000 lm |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 450 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.6x |
| Minimum Focal Length | 14.30 mm |
| Maximum Focal Length | 22.90 mm |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 1080p |



























