Bring the movie theater home with the ViewSonic® LS901-4K laser projector. Experience stunning 4K detail and vibrant colors that make your favorite films and shows come alive, even in big rooms. Enjoy a truly cinematic experience with HDR/HLG support and a widescreen 21:9 aspect ratio. Set it up anywhere thanks to flexible installation options like optical zoom, vertical lens shift, and 360° projection - you'll get a perfect picture every time. Plus, the long-lasting laser light source means you can enjoy brilliant entertainment for years.
Bigger than Your TV
Supersize your entertainment and experience cinema-like visuals up to 300"-at a fraction of the cost per square inch compared to a traditional television. Transform your viewing with an immersive big-screen experience.
True 4K Ultra HD Resolution
This projector delivers 8.3 million pixels and true 4K UHD 3840 x 2160 resolution with HDR enhancements. Enjoy stunning detail and images when viewing 4K movies, sports, games and content for the ultimate home entertainment experience.
Powerful Brightness, Stunning Detail
Immerse yourself in stunning visuals with 5,500 ANSI lumens of brightness. A state-of-the-art Texas Instruments .65" DMD chip delivers bright, vibrant images with exceptional contrast, revealing deeper blacks, brighter whites, and remarkable detail for a truly captivating experience.
Ultra-wide 21:9 Cinematic Views
Experience movies and games as they were meant to be seen. The ultra-wide 21:9 aspect ratio fills your field of vision, creating a truly cinematic experience that draws you into the action like never before.
Easy Setup in Any Space
Project the perfect image anywhere. 1.7x zoom, vertical lens shift, and H/V keystone correction offer unparalleled installation flexibility. Even 360° projection is possible, letting you create a stunning display in any environment. Setup is a breeze, regardless of room layout.
Golf All Year Round
Enjoy the thrill of teeing off on world-famous courses without leaving home. From the iconic fairways of Pebble Beach to the challenging links of St. Andrews, our projectors deliver stunning visuals that transport you to the heart of the action.
- 4K UHD (3840x2160p) high-brightness laser projector with 5,500 ANSI lumens, and 21:9 aspect ratio
- Experience gaming on the big screen with 4.2ms low input lag and a magnificent 240Hz refresh rate
- SuperColor technology and HDR/HGL support offers a wide color gamut
- Golf Mode supports major golf simulators for lifelike play on world-class virtual courses
- Setup options include 1.7x optical zoom, 0.8x-2.0x digital zoom, H/V keystone, 360-degree projection, portrait mode, curved screen projection, and 4-corner adjustment
- Projects screen sizes from 30" to 300" with a throw distance of 3.9 ft - 43 ft; displays a 100" image from 13 ft
- This projector is ceiling mountable; compatible with ViewSonic mount PJ-WMK-007
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | 4K UHD |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 3 |
| Minimum Vertical Sync | 23 Hz |
| Maximum Vertical Sync | 240 Hz |
| White Brightness | 5500 lm |
| Minimum Diagonal Image Size | 30" |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Projection Method | Ceiling |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser/Phosphor |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Mode Brightness | 5500 lm |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Throw Ratio | 1.2 to 2.0435.96 ft) |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Economy Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Supply | 100 V AC ~ 240 V AC |
| Operating Power Consumption | 245 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.7x |
| Minimum Focal Length | 17.63 mm |
| Maximum Focal Length | 27.90 mm |
| Lens Type | Manual Zoom |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | No |