The ViewSonic® ultra-short throw LS832WU projector is the ultimate digital signage solution for public and commercial spaces such as auditoriums, museums, storefronts, shopping malls and airports. Featuring laser phosphor technology, the LS832WU projector delivers 5,000 ANSI lumens of brightness to ensure crisp images even in spaces with ambient lighting. Enjoy a maintenance-free projection experience without having to deal with complicated lamp replacements. An ultra-short throw ratio enables this projector to create 100" images from just 11" away. Enjoy screen sizes up to 170" at a lower cost-per-inch compared to commercial displays. The LS832WU laser projector comes loaded with features like H/V keystoning, automated four corner adjustment and flexible installation options. Enjoy comprehensive LAN control for centralized management and compatibility with Crestron, AMX, Extron and PJ Link AV control systems.
- WUXGA (1920x1200p) 0.25 ultra-short throw high-brightness laser projector with 5,000 ANSI lumens
- SuperColor technology and HDR/HGL support offers a wide color gamut
- LAN Control allows you to schedule and manage the projector remotely via Crestron, AMX, Extron, PJ Link, ATEN, and ViewSonic's vController
- Projects screen sizes from 30" to 300" with a throw distance of 3.9 ft - 43 ft; displays a 100" image from 13 ft
- This projector features instant power on/off and can be configured for automatic turn on and off
- Setup options include 0.8x-2.0x digital zoom, H/V keystone, and 4-corner adjustment
- This projector supports table placement or ceiling installation; compatible with ViewSonic mounts PJ-WMK-305 or PJ-WMK-007
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | WUXGA |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 300 |
| Minimum Vertical Sync | 24 Hz |
| Maximum Vertical Sync | 85 Hz |
| Maximum Diagonal Image Size | 14.17 ft |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HLG |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Projection Method | Front |
| Maximum Projection Distance | 26.04" |
| Minimum Projection Distance | 6.72" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser/Phosphor |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Standard Mode Brightness | 5000 lm |
| Throw Type | Ultra Short Throw |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 328 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 2x |
| Minimum Focal Length | 2.44 mm |
| Maximum Focal Length | 3.70 mm |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Included | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 2160p |





























