| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphic Mode | Full HD |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 000:1 , 000 , 3 |
| Minimum Diagonal Image Size | 30" |
| Maximum Diagonal Image Size | 25 ft |
| Projection Method | Front |
| 3D Type | 3D |
| Maximum Projection Distance | 48.82 ft |
| Minimum Projection Distance | 36.61" |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser/Phosphor |
| Normal Mode Lamp Life | 30000 Hour |
| Native Aspect Ratio | 16:9 |
| Standard Mode Brightness | 5000 lm |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Throw Ratio | 1.4 to 2.24 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 210 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Optical Zoom | 1.5x |
| Minimum Focal Length | 20.91 mm |
| Maximum Focal Length | 32.62 mm |
| General Features | |
|---|---|
| Video Signal Standard | HDTV |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Output Scan Format | 1080p |
ViewSonic LS741HD 5000 Lumens 1080p Laser Projector with H/V Keystone, 4 Corner Adjustment, 360 Degree Projection, 1.6x Optical Zoom, LAN Control, and 24/7 Operation - 1920 x 1080 - Front - 1080p - 30000 Hour Normal Mode - Full HD - 3,000,000:1 - 5000 lm - HDMI - USB - Network (RJ-45) - Board Room, Lecture Hall, Gallery
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















