Part of the ViewSonic® LDP Performance Series, the ViewSonic® LDP136-071C all-in-one Direct View LED display delivers the same easy installation and accessibility found in our acclaimed LDM series, but takes visuals to the next level with breathtaking 4K Ultra HD resolution and advanced Chip-on-Board (COB) technology. Built to be a stunning centerpiece in any high-end lobby, boardroom, or auditorium, this 136" Direct View LED display delivers stunning, larger-than-life images. As a true all-in-one solution, the LDP136-071C includes the display, controller, and all components in a single part number, making specification, purchasing, and setup incredibly simple. With a high brightness of 600 nits, an incredible 10,000:1 contrast ratio, and powerful dual 30W speakers, this display provides vibrant, high-impact visuals and immersive sound for an exceptional viewing experience.
- STUNNING 4K UHD RESOLUTION: 4K clarity, vibrant colors, and sharp visuals in any lighting environment.
- DURABLE COB TECHNOLOGY: Tight pixel pitch, IP54 dust/moisture resistance, and IK08 impact protection.
- ALL IN ONE INTEGRATION: Built in power, control, and image systems for quick, simple installation.
- FLEXIBLE CONTROL BAR PLACEMENT: Detachable control bar can be mounted separately (up to 30 ft away) or hidden behind the dvLED with optional accessory kits.
- EASY FRONT SERVICEABILITY: Front serviceable LED modules allow for fast maintenance with included suction tool.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Rockchip |
| Processor Model | RK3399 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufactu | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali-T860MP4 |
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 10 |
| Screen Size Class | 11.33 ft |
| Viewable Screen Size | 11.33 ft |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 600 Nit |
| Color Gamut | 120% Rec. 709 |
| Pixel Pitch | 30.7 mil |
| Color Depth | 13-bit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 3 |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Number of Audio Line Out | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Mount Surface | Wall |
| Security | |
|---|---|
| HDCP Version | 2.2 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Maximum LED Life | 11.4 Year |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | No |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Impact Protection (IK) Rating | IK08 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Preconfigured 4K All-In-One dvLED Displays |





















