Ideal for education environments, this all-in-one ViewBoard Bundle includes a 75" ViewBoard IFP7550 4K interactive flat panel, a wireless AC adapter, and a VB-STND-005 slim trolley cart.
- ULTRA HD RESOLUTION: 75 Inch 4K Ultra HD (3840x2160p) interactive display
- ADVANCED TOUCH: 40-point multi-touch lets users write on the display with their fingers and stylus pens
- INTEGRATED SOFTWARE: The myViewBoard suite includes Whiteboard, ViewBoard Cast, and more for better engagement
- BETTER SOUND: Built-in 40W stereo soundbar delivers optimal sound
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: Powerful quad-core processor and versatile connectivity options with 65W PD USB-C (HDMI, RJ45, and USB ports)
- EVERYTHING TO GET STARTED: This bundle includes the interactive display, wireless AC adapter and slim mobile cart
- REMOTE MANAGEMENT: Schedule updates and monitor device status with the built-in myViewBoard® Manager software
- PEACE OF MIND: Industry-leading 3-year standard warranty with optional extensions and robust support services
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A53 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Viewable Screen Size | 75" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Number of Touch Points | 20 |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC , 230 V AC |
| Power Consumption | 430 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| Audio Line Out | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| S/PDIF Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| RMS Output Power | 32 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 800 x 400 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| Composite Video | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | ViewBoard IFP7550-E4 Collaboration Display |
ViewSonic IFP7550 75 Inch ViewBoard 4K Interactive Flat Panel Display with 20-Point Touch, Integrated Microphone and HDMI, RJ45 - ViewBoard IFP7550 - 4K UHD Multi-Touch Interactive Display with Integrated Software - 350 cd/m2 - 75"
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







