The ViewSonic® ViewBoard® IFP6552-1C is a 65" interactive flat panel display with next-generation whiteboard technologies for immersive learning in any classroom environment. With a high-accuracy touchscreen and intelligent palm recognition technology, the IFP6552-1C delivers an intuitive digital whiteboard experience for everyone from the youngest of students to the most experienced teachers. Featuring 4K Ultra HD resolution, a powerful 45W stereo soundbar with a built-in subwoofer, and microphone array, this ViewBoard display delivers optimal images and sound for everyone in the classroom as well those learning remotely. With the integrated myViewBoard™ software ecosystem, this ViewBoard display enables teachers to access legacy files from the cloud, as well as build new interactive lessons. IT directors will be confident managing files from a secure cloud network, while curriculum directors will be pleased knowing that this software easily integrates with online resources.
- ULTRA HD RESOLUTION: 43 Inch 4K Ultra HD (3840x2160p) Display
- ADVANCED TOUCH: 33-point Multi-touch lets users write or draw on the panel with their fingers and styluses
- MEANINGFUL COLLABORATION: Incredible capabilities for conference rooms, classrooms, and hybrid environments
- FLEXIBLE CONNECTIVITY: Powerful quad-core processor and versatile connectivity options (HDMI,VGA, RJ45, and USB-C ports)
- INTEGRATED SOFTWARE: The myViewBoard suite includes Whiteboard, ViewBoard Cast, and more for better engagement
- REMOTE MANAGEMENT: Schedule updates and monitor device status with the built-in myViewBoard® Manager software
- PEACE OF MIND: Industry-leading 3-year standard warranty with optional extensions and robust support services
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size Class | 66" |
| Viewable Screen Size | 64.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 170.30 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| Number of USB Type-B Upstream | 3 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 9 |
| USB Type-C | Yes |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of USB Type-B Upstream Ports | 3 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 3 |
| Microphone | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | ViewBoard VS18786 Touchscreen LCD Monitor |











