| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A53 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Touchscreen Technology | Infrared (IrDA) |
| Number of Touch Points | 20 |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC , 230 V AC |
| Power Consumption | 285 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Audio Ports | |
|---|---|
| S/PDIF Out | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| RMS Output Power | 16 W |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 600 x 400 |
| Appearance | |
|---|---|
| Tempered Glass | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Video Ports | |
|---|---|
| Composite Video | Yes |
| Component Video | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
ViewSonic IFP6550 65 Inch ViewBoard 4K Interactive Flat Panel Display with 20-Point Touch, Integrated Microphone and HDMI, RJ45 - ViewBoard IFP6550 - 4K UHD Multi-Touch Interactive Display with Integrated Software - 350 cd/m2 - 65"
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.