The ViewSonic® EP1052T-L is a 10.1" all-in-one interactive digital ePoster that can be used as a video conferencing touch controller, meeting room scheduler and communication signage display. For video conferencing, the EP1052T-L provides one-touch join, easy content-sharing, and a seamless meeting experience across all rooms. When used with certified room scheduling software such as EMS, PLANON, APPSPACE, PRONESTOR and more, the EP1052T-L simplifies meeting room scheduling. The EP1052T-L is also ideal for interactive signage, information kiosks and other on-demand messaging. Filled with user-friendly features like Signage Manager Express software, Power over Ethernet one-wire installation - and so much more - it makes loading, playing and managing content easy and reliable.
- Simple Scheduling
- Easy and Secure Cabling
- Interactive On-Demand Messaging
- Content Management Software
- Enterprise Secured Solution
- Simple Yet Powerful
- 1-year Limited Warranty
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A53 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 10.10" |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Display Resolution | 1280 x 800 |
| Display Screen Type | LCD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Number of Simultaneous Touchp | 10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Operation Hours | 16 Hours/ 7 Days |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |

























