ViewSonic® TeamJoin™ solution, a Microsoft Teams Rooms certified offering, provides immersive and impactful meetings. It enhances communication and collaboration among diverse teams, irrespective of their locations. The solution includes a computing engine (MPC310-W31-TU), touch console (MRC1010-TN), and 98-inch digital display (CDE9830). This one-stop, scalable solution caters to your needs and meeting space size, making high-quality video conferencing accessible to businesses of all sizes.
Computing Engine (MPC310-W31-TU): Intel® 12th generation Core™ processor. Delivers additional security features such as Intel® Threat Detection Technology, Control-Flow Enforcement, and more
Touch Console (MRC1010-TN): 10.1" touch display. Effortlessly initiate, join, or manage meetings with a single touch
98-Inch Display (CDE9830): Streamline your presentations, enhance collaboration, and succeed with the ViewSonic CDE9830 digital display. Whether your employees are in office or working remotely, they will enjoy fast and easy ways to communicate thanks to ViewBoard Cast™ screen sharing software and the myViewBoard® Display app that allows up to four participants to connect and share content. For maximum visibility even in rooms with high ambient light, these displays offer stunning 4K Ultra HD resolution, high brightness and a 25% high haze anti-glare screen. What's more, these all-in-one displays simplify installation and maintenance thanks to a powerful secured embedded platform that delivers smooth content playback without the need for a PC or media player.
- 98-inch 4K UHD display (CDE9830)
- Computing engine (MPC310-W31-TU) with Intel® 12th generation Core™ processor
- 10.1" touch display (MRC1010-TN)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 200:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Screen Size Class | 98" |
| Viewable Screen Size | 98" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Advanced Super Dimension Switch ( ADS ) |
| Brightness | 450 Nit |
| Response Time | 8 ms |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Color Depth | 8-bit+FRC |
| Response Time Details | 8 ms GTG |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Operating Power Consumption | 507 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 800 x 600 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Bezel Width | 0.98" |
| Bezel Width (Top) | 0.98" |
| Bezel Width (Bottom) | 0.98" |
| Bezel Width (Left) | 0.98" |
| Bezel Width (Right) | 0.98" |
| Appearance | |
|---|---|
| Glass Hardness | 3H |
| Surface Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 8.0 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| TAA Compliant | No |
| Energy Star | No |
| Environmentally Friendly | Yes |



















