The ViewSonic® CDE6512 is a 65" 4K Ultra HD large format wireless presentation display. With features including a razor-sharp resolution of 3840 x 2160, 290-nit high brightness, 178-degree ultra-wide viewing angles, 2 x 10W speakers, and wireless screen sharing, the CDE6512 transforms meeting rooms into a dynamic communications hub. The built-in ViewBoard® Cast screen sharing software* (along with the optional ViewSonic vCastSender app), and myViewBoard Display software, enables both on-site and online users to participate in conferences and simultaneously share content. Equipped with a 1.5GHz Quad-core embedded SoC processor, 2GB RAM, and 16GB of internal memory, the CDE6512 can play multimedia from internal storage or a USB flash drive 16 hours a day, seven days a week. And with remote configuration and content management system support, the ViewSonic® CDE6512 is also suitable for a wide array of diverse signage applications.
- STREAMLINED DEVICE MANAGEMENT: myViewBoard Manager™ is an easy-to-use, web-based application that allows you to securely set up, manage and maintain all of your display devices from a centralized dashboard. Cloud-based access allows IT managers to remotely access, monitor and manage devices from anywhere.
- EASY CONTENT SHARING: myViewBoard™ Display is a cloud-based and client-free app that allows you to share your screen from anywhere in the world without having to worry about installing additional software. Alternatively, ViewBoard Cast™ enables content to be streamed from mobile devices directly onto the display via local area networks, and includes split screen features.
- USB-C WITH POWER DELIVERY: USB-C connectivity provides up to 15W power delivery for convenient charging of your peripherals and accessories. It can also support DisplayPort 1.2 and USB 2.0 with optional adapters.
- CONTENT MANAGEMENT MADE EASY: The optional Signage Manager (SW-216) software lets users transfer multimedia con
| Brand | |
|---|---|
| Brand | ViewSonic Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Model | Cortex A53 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.50 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | G52MP2 |
| Number of Screens | 1 |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Dynamic Contrast Ratio | 000:1 , 5 |
| Viewable Screen Size | 64.50" |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Display Screen Type | LCD |
| Brightness | 290 Nit |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | ViewSonic Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |

























